« wstecz

Łódź

W ostatnich latach Łódź dynamicznie rozwija się jako miasto nowych technologii i mediów, otwarte na inicjatywy i rozwój, stawiające na nowe branże. Rozwój nowych technologii to jeden z podstawowych celów strategicznych Łodzi. W samej Łodzi, jak i w regionie planuje się zainwestować najwięcej w badania naukowe oraz unowocześnienie i rozwój istniejących przedsiębiorstw. Dzięki dotacji z Regionalnego Projektu Operacyjnego powstał Łódzki-Regionalny Park Naukowo-Technologiczny. Ten swoisty inkubator ma za zadanie przyciągnąć do Łodzi najnowocześniejsze firmy. Wszelką pomoc otrzymują przedsiębiorstwa przede wszystkim z branż: informatycznej, mikromaszynowej, specjalistycznej produkcji leków i kosmetyków oraz odnawialnych źródeł energii.

Opisując nowoczesne technologie w Łodzi, koniecznie trzeba wspomnieć o największych inwestorach, również tych skoncentrowanych na produkcji, wraz z którymi do miasta wkroczyła najnowocześniejsza myśl techniczna, np. nowa fabryka Della, jest ona najnowocześniejszym zakładem produkcyjnym w strukturze koncernu na świecie. Łódzka fabryka jest o tyle ważnym punktem w strategii Della, że jest zlokalizowana zaledwie 500 km od rynków informatycznych Europy Środkowej, które w ciągu najbliższych pięciu lat mają rozwijać się w tempie 14 proc. rocznie. - Sprawdzaliśmy całą Europę i okazało się, że właśnie w Łodzi są najlepsi pracownicy: utalentowani, ambitni wykształceni. Dodatkowo miasto oferuje przyjazne otoczenie dla biznesu. Będziemy polecać to miejsce naszym dostawcom - powiedział Michael Dell, właściciel i zarazem dyrektor zarządzający Della.

Na bardzo pozytywny czynnik ludzki, który sprzyja inwestowaniu w nowe technologie w Łodzi, zwraca uwagę również Hans Werner Hoefer, dyrektor BSH w Łodzi: - Gdy 15 lat temu weszliśmy do Łodzi, nie myśleliśmy o innowacjach. Dziś wiem, że są tu możliwości. To mieszkający tu ludzie spowodowali, że w Łodzi otworzyliśmy centrum badań i rozwoju - powie­dział dyrektor Hoefer. Czynnik ludzki, o którym tak dobrze wyrażają się zagraniczni inwestorzy, to oczywiście studenci łódzkich wyższych uczelni, zwłaszcza Politechniki Łódzkiej. Siłą Łodzi są młodzi ludzie. W raporcie KPMG „Innowacyjność miast. Łódź na tle najbardziej innowacyjnych dużych miast w Polsce" oceny łódzkich absolwentów są bardzo dobre. I to w najważniejszych kategoriach, jak samodzielność i pomysłowość. Bardzo dobrze wypadła też umiejętność pracy w zespole. Przy tej okazji warto się pochwalić wysoką dynamiką zgłoszeń patentowych na łódzkich uczelniach oraz korzystnym stosunkiem liczby wykładowców do liczby studentów, niż na przykład w Krakowie czy Wrocławiu.

Katedra Mikroelektroniki i Technik Informatycznych Politechniki Łódzkiej jako pierwsza uczelnia w Polsce podpisała umowę o utworzeniu Symbian Academy. Dzięki niej łódzcy studenci będą mogli poznać popularny system operacyjny dla telefonów komórkowych Symbian. Takich akademii na świecie jest 49, ale w samym tylko ubiegłym roku sprzedanych zostało 77 mln urządzeń pracujących w tym systemie. W Łodzi wraz z rozwojem firm infor­matycznych specjalistów od Symbianu poszukuje kilkanaście firm informatycznych.

Opisując Łódź nowych technologii, nie można nie wymienić firm, które sensu stricto należą do branży nowoczesnych technologii. Comarch - globalny producent rozwiązań biznesowych branży IT, który eksportuje swoje technologie na cały świat. AMG.net - rodzima łódzka spółka, która w 2006 roku dołączyła do jednej z największych grup informatycznych Grupy Bull. AMG.net jest liderem budowy w Polsce systemów obsługi klienta i tworzenia portali, zwłaszcza w sektorze telekomunikacji i finansów. Transition Technologies, repliki zegarków który wygrał milionowy kontrakt od producenta samolotów, dzięki czemu łódzki oddział będzie odsługiwał wszystkie kluczowe systemy informatyczne dla Airbusa. Do istotnych firm IT należy zaliczyć przedsiębiorstwo Cy-bercom i Accenture z jej Centrum Rozwiązań Informatycznych (Accenture Technology Solutions). Ta ostatnia firma jest przykładem dobrej współpracy prywatnego przedsiębiorcy i władz miasta, które konsekwentnie realizują strategię pozyskiwania przedsiębiorstw nowych technologii. Owocem tej współpracy była realizacja szkolenia pracowników w programie finansowanym z funduszy europejskich. Jeżeli branża IT nie będzie zwalniała swojego tempa rozwoju, to już wkrótce Łódź  będzie słynna z firm informatycznych. Zaledwie w ciągu kilku ostatnich miesięcy swoje filie otworzyły w Łodzi trzy brytyjskie firmy informatyczne: EMCC Software, Peer2Peer oraz Mobica.

W Łodzi, mieście nowoczesnych technologii w Łodzi nie zapomina się także o historii, i bogatej tradycji kulturalnej stanowiącej podłoże wszelkich zmian zarówno w przeszłości jak i obecnie. Łódź stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Kulturalne aspiracje miasta to nie tylko szansa na zaprezentowanie swojego artystycznego potencjału. To także widoczny dowód na rozwój Łodzi- stawiającej na biznes i kulturę dynamicznej metropolii w centrum Europy.
Dbając o artystyczne „wnętrze" miasto nie zapomina o pielęgnacji i odnawianiu swojej architektury. Nie tylko pojawia się nowoczesna zabudowa miejska. Łódź pięknieje także dzięki dbałości o bezcenne budownictwo pofabryczne i rezydencjalne. W zabytkowych obiektach powstają lofty, biurowce, hotele i centra kultury. Wielkie nadzieje na nowe architektoniczne życie miasta wiązane są z rewitalizacją osiedla Księży Młyn oraz dawnej elektrowni EC-1 (połączonej z budową nowego centrum miasta w rejonie dworca Łódź Fabryczna). Temu drugiemu przedsięwzięciu towarzyszy przebudowa istniejącej sieci linii kolejowych i przygotowanie ich pod sieć kolei dużych prędkości, która w przyszłości połączy Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław. Nowe centrum miasta będzie żyć sztuką - ulokują się tam instytucje kulturalne, tam powstanie też nowoczesny budynek Specjalnej Strefy Sztuki.

Łódź przeżywa drugą młodość. Miasto, jak przed laty, znów przyciąga rzesze inwestorów z kraju i z zagranicy. Firmy takie jak: Dell, Gillette, Merloni, Coca-Cola, Metro AG, LG Group, Fujitsu zadomowiły się w Łodzi dzięki bogatemu zapleczu naukowo-technicznemu oraz wyspecjalizowanej kadrze, rekrutującej się głównie spośród absolwentów łódzkich uczelni. Z roku na rok przyjeżdża tu też coraz więcej turystów. Przyszłość rysuje się jeszcze ciekawiej. Za kilka lat pod Łodzią skrzyżują się autostrady A1 i A2. Stale rozbudowuje się Port Lotniczy im. Władysława Reymonta. W powstającej hali wielofunkcyjnej jeszcze w tym roku rozgrywane będą Mistrzostwa Europy w koszykówce mężczyzn oraz siatkówce kobiet, a w 2014 r. zobaczymy tu mecze Mistrzostw Świata w siatkówce mężczyzn. Wrótce ofertę „sportowej" Łodzi wzbogaci nowy stadion miejski, który powstanie w ciągu najbliższych 3 lat.

Wszystko to, pozwala żywić uzasadnione nadzieję, że rozpoczęte procesy i zmiany zarówno dziś i w przyszłości w pełni uprawnią Łódź do posługiwania się mianem Miasta Innowacji.

 

« wstecz