« wstecz

Grupa Tubądzin na Politechnice Łódzkiej

Studenci Politechniki Łódzkiej, 9 listopada, wzięli udział w pierwszej edycji „Spotkań Innowacji
i Designu” organizowanych we współpracy uczelni z Grupą Tubądzin. Podczas warsztatów, które odbyły się na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska, uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda proces projektowania i produkcji płytek ceramicznych, a także jakie możliwości rozwoju, staży i praktyk oferuje firma. Spotkanie zwieńczył kreatywny konkurs dedykowany studentom, w którym uczestnicy zgłosili aż 42 prace. Nagrodą był wyjazd do Mediolanu na Salone Del Mobile, jedne z najbardziej prestiżowych targów designu na świecie.

- Świadomy biznes zawsze wspiera naukę. Uczelnia to miejsce, w którym rodzą się nowe potencjały. Tutaj kształcą się ludzie, którzy w przyszłości będą specjalistami, managerami. Będą zmieniać świat, technologię, będą kreować nowy design, tworzyć piękniejszy świat. Dlatego my, jako firma świadoma, przychodzimy do studentów. Chcemy przybliżyć Wam świat biznesu. Chcemy przybliżyć to, co czeka Was po ukończeniu studiów mówił do studentów Mirosław Jędrzejczyk, Prezes Zarządu Grupy Tubądzin i dodał: Jestem szczególnie związany z tym miejscem, bo miałem zaszczyt studiować i ukończyć Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska.

Z kolei prof. dr hab. inż. Dariusz Gawin, Prorektor ds. innowacji i rozwoju Politechniki Łódzkiej podkreślał: Wiosną tego roku grupa z Politechniki Łódzkiej, w skład której wchodziłem, zwiedzała zakład produkcyjny Grupy Tubądzin. Byliśmy bardzo gościnnie podejmowani przez Państwa Wodzyńskich, właścicieli firmy. Jest to zakład niezwykle nowoczesny. Po tej jednej wizycie byłem przekonany, że powinniśmy nawiązać współpracę. Bardzo cieszę się, że współpraca którą zapoczątkowaliśmy z Grupą Tubądzin tak szybko i owocnie się rozwija.

Wykłady podczas „Spotkań Innowacji i Designu”

Podczas spotkania uczestnicy mogli wysłuchać wykładów dotyczących wielokierunkowych innowacji w nauce i biznesie, realizowanych przez przedstawicieli firmy Tubądzin, jak i kadrę naukową uczelni. Tomasz Smus, architekt marki Tubądzin, mówił o trendach w projektowaniu płytek ceramicznych, z kolei Jarosław Borzuta kierownik Działu Utrzymania Ruchu nowej fabryki Grupy Tubądzin w Sieradzu, przybliżał studentom proces produkcji płytek ceramicznych, prezentując najnowocześniejszą w tej części Europy technologię ich wytwarzania. Prof. dr hab. inż. Dariusz Gawin mówił o trwałości materiałów budowlanych w ujęciu doświadczalnym i teoretycznym. Z kolei dr hab. n. t. Artur Zaguła oraz dr inż. arch. Tomasz Grzelakowski dywagowali czy architektura nadąża za innowacjami. Część teoretyczną zakończyło wystąpienie Ewy Kryszkiewicz, Managera ds. rozwoju i szkoleń biznesowych, która opowiadała o możliwościach jakie oferuje studentom Grupa Tubądzin.

Konkurs dla studentów

Dopełnieniem spotkania był kreatywny konkurs dla studentów. Zadaniem uczestników było stworzenie w ciągu półtorej godziny projektu koncentrującego się wokół haseł: #forma #maszyna #przyszłość #innowacja #budowla_przyszłości. Studenci do dyspozycji mieli artykuły plastyczne, a jedynym ograniczeniem w sposobie ich wykorzystania była wyobraźnia twórców. O główną nagrodę w konkursie -  wyjazd do Mediolanu na przyszłoroczne targi Salone Del Mobile – walczyły 42 prace. Pierwsza nagroda została przyznana Magdalenie Szkatulskiej za projekt pt. „Budynek Przyszłości – Tunel Czasoprzestrzenny”. Drugą nagrodę zdobyła Julia Mejer za „Powrót do natury”. Trzecie miejsce przypadło Martynie Florkiewicz za projekt „Innowacja schowana w prostocie”. Z uwagi na bardzo wysoki poziom wszystkich prac, Jury przyznało trzy nagrody specjalne, ich laureaci zostali zaproszeni, do udziału w dwudniowych warsztatach dla architektów organizowanych przez grupę Tubądzin. W jury poza przedstawicielami kadry naukowej PŁ oraz Grupy Tubądzin zasiadł naczelny architekt miasta Marek Janiak.

 

Idea „Spotkań Innowacji i Designu”

Ideą „Spotkań Innowacji i Designu” jest synergia nauki i biznesu. Cykl warsztatów ma na celu wskazać studentom jak ważny jest dla kształtowania ich własnego potencjału transfer wiedzy z sektora nowoczesnego przemysłu do sfery nauki. Spotkania, które będą odbywały się zarówno w murach uczelni jak i w siedzibie firmy, są efektem objęcia przez Grupę Tubądzin Mecenatu Nauki i Architektury Politechniki Łódzkiej. W ramach współpracy czołowy producent płytek ceramicznych będzie wspierać działalność naukową PŁ,  w tym publikacje i promocje najlepszych prac naukowych i doktorskich z architektury, a także promować utalentowanych studentów.

Źródło: Politechnika Łódzka

« wstecz