« powrót

Aktualności

  Wybrał dobrą drogę - Hydrog
Wybrał dobrą drogę - Hydrog
2017-03-20

Koniec lat 90. minionego wieku zapoczątkował ogromne zmiany w zakresie inwestycji w infrastrukturę drogową w Polsce.

Koniec lat 90. minionego wieku zapoczątkował ogromne zmiany w zakresie inwestycji w infrastrukturę drogową w Polsce. Zaczęto remontować nadwyrężone drogi i budować nowe. Krzysztof Cichocki postanowił wówczas zainwestować w produkcję sprzętu drogowego.

Na fali zmian gospodarczo-ustrojowych minionego wieku powstał Zakład Budowy Maszyn „Hydrog”. – W sytuacji ograniczonej podaży na sprzęt budowlany początkowo symboliczna wielkość produkcji pozwalała zaspokoić ówczesne zapotrzebowanie na tyle skutecznie, że otworzyło to możliwości dalszego rozwoju działalności. Z perspektywy czasu można ocenić, że decyzja o wyborze branży była słuszna – uważa właściciel firmy i dodaje, że dziś produkty marki Hydrog zajmują zdecydowaną większość rynku rodzimego, a od kilku lat cieszą się coraz większym uznaniem także na rynkach zagranicznych. – Nasze maszyny z powodzeniem pracują na całym świecie, od dalekiej Syberii przez Dubaj po Kanadę – dodaje Krzysztof Cichocki. Na szczególną uwagę zasługuje chociażby innowacyjna skrapiarka emulsji Hydrog SH Premium, która służy do skrapiania nawierzchni drogowych emulsją asfaltową. Wyrób ten został laureatem konkursu „Łódzkie Proponuje” oraz otrzymał wyróżnienie na targach Autostrada Polska w Kielcach.

Skromne początki dużego sukcesu

Podobnie jak tysiące firm, które swój początek miały po obaleniu minionego systemu, Hydrog powstał praktycznie od zera. Nazwa firmy miała nawiązywać do hydraulicznych napędów narzędzi, które zaczęły powstawać w łódzkiej firmie. Z połączenia słowa „hydraulika” z trzonem wyrazu „droga” powstał Hydrog. W dalszym ciągu w produkowanych tutaj maszynach, które służą do budowy, napraw oraz bieżącego utrzymania nawierzchni drogowych, stosowane są przede wszystkim napędy hydrauliczne.

Krzysztof Cichocki podkreśla, że powstanie i rozwój firmy do poziomu, jaki reprezentuje obecnie, nie byłyby możliwe bez grona zaufanych pracowników – specjalistów w branży, którzy przyczynili się do wyprowadzenia firmy na szerokie wody w niedługim czasie. – Na początku było trochę przeszkód, ale nie odbiegały one znacząco od trudności, z jakimi borykały się wówczas inne przedsięwzięcia. Wśród nich można wyróżnić czynniki finansowe, takie jak wysokie cła na towary sprowadzane w celach produkcyjnych czy znaczne stawki podatkowe dla firm – mówi właściciel i dodaje, że szybkiemu rozwojowi nie sprzyjał również na pewno ówczesny stan zaawansowania telekomunikacji. Dzisiaj dzięki nowoczesnym rozwiązaniom informatycznym i technologicznym wszystkie procesy w firmie prowadzone są znacznie efektywnej niż kiedyś.

Dla drogowców

W ciągu 25 lat firma rozrosła się do przedsiębiorstwa, które zatrudnia blisko 100 osób. Realizując zasady CSR, Hydrog inwestuje w rozwój kompetencji pracowników, przestrzega normowanego czasu pracy i zapewnia czytelny system wynagradzania. Władze spółki dbają o dobre relacje z pracownikami i zapewniają odpowiedni poziom BHP. Dzięki temu firma może realizować swoją misję, którą Krzysztof Cichocki określa krótko: „Z pasją wspieramy drogowców”.

Działalność Hydrogu to tworzenie innowacyjnych i efektywnych rozwiązań w zakresie projektowania maszyn, aby w maksymalnym stopniu ułatwiać i usprawniać pracę firm wykonawczych z branży drogowo-budowlanej. Jest to możliwe dzięki wyspecjalizowanej ekipie konstruktorów, którzy pracując z pasją i zaangażowaniem, niejednokrotnie proponują ponadprzeciętne rozwiązania. – Konstrukcje maszyn Hydrog są wynikiem wieloletnich doświadczeń różnych użytkowników o indywidualnych potrzebach. Zawsze wychodzimy naprzeciw konkretnym wymaganiom klienta, oferując przy tym pełne wsparcie techniczno-doradcze na każdym etapie projektu – podkreśla właściciel firmy.

Firma wdrożyła wewnętrzny system zarządzania jakością z uwagi na niestandardowość proponowanych rozwiązań. – Niejednokrotnie wykraczamy poza ściśle ustalone ramy w zależności od skali oczekiwań klienta – wyjaśnia właściciel, podkreślając dodatkowo, że wszystkie produkty

są projektowane z należytą starannością, a kontrola jakości przeprowadzana jest na każdym etapie produkcji. Produkty Hydrog spełniają obowiązujące w Unii Europejskiej normy związane z ochroną zdrowia czy bezpieczeństwem użytkowania oraz posiadają deklarację zgodności z wymaganiami odpowiednich dyrektyw UE – tzw. oznaczenie CE.

Od pobocza po lotnisko

Firma realizuje swoją misję poprzez wdrażanie nowych i stałe udoskonalanie istniejących produktów, wysoki standard obsługi klienta, efektywną komunikację i otwartość na współpracę oraz systematyczne wprowadzanie innowacji.

W jej ofercie znajdują się maszyny do budowy, napraw i utrzymania nawierzchni drogowych oraz poboczy, a także do letniego i zimowego oczyszczania dróg. Ofertę wzbogacają maszyny lotniskowe. Łącznie oferta Hydrogu stanowi około 30 urządzeń – każde w kilkunastu odmianach.

Nagrodzeni

W minionym roku firma Hydrog została laureatem Nagrody Gospodarczej Województwa Łódzkiego „Mocni w Biznesie 2016”, która jest uhonorowaniem przedsiębiorstw przyczyniających się do rozwoju gospodarki i promujących pozytywny wizerunek województwa. Nagrodę w kategorii „Dynamika Eksportu”, przyznawaną firmom prowadzącym działalność na rynku województwa łódzkiego i wykazującym się największą dynamiką eksportu w ostatnich trzech latach, wręczył osobiście reprezentantowi firmy marszałek województwa Witold Stępień podczas gali wieńczącej IX Europejskie Forum Gospodarcze.

Ważnym wydarzeniem dla Hydrogu w 2016 roku było również uczestnictwo w największych na świecie targach maszyn budowlanych Bauma w Monachium. Na imprezie, która cyklicznie przyciąga największych potentatów z branży i jednocześnie szerokie grono zainteresowanych, Hydrog wystawiał dumnie swoje produkty jako jedyna polska fabryka maszyn. Ubiegłoroczna edycja Baumy nie była jedyną imprezą targową, w której w ostatnim czasie brał udział Hydrog. We wrześniu maszyny tej marki zostały zaprezentowane podczas najważniejszego w branży budowlanej wydarzenia targowego w Bułgarii StroMa Expo 2016, a w 2015 roku Hydrog prezentował swoje produkty na targach Doroga w Moskwie. Przedstawiciele firmy dostrzegają, że ostatnie lata przyniosły zwiększające się zapotrzebowanie na maszyny drogowe. Na związany z tym wzrost poziomu sprzedaży Hydrog odpowiada, inwestując w zwiększenie mocy produkcyjnych. Obecnie firma rozbudowuje się o nowoczesną halę montażową i nowe pomieszczenia biurowe. Równolegle poszukuje systematycznie partnerów biznesowych na nowych rynkach.

 

Jarosław Zaradkiewicz

« powrót