« powrót

Aktualności

  Turbina wiatrowa dla domu - GUST
Turbina wiatrowa dla domu - GUST
2017-08-25

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr, stale wzrasta. Sprzyja temu międzynarodowa presja na redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr, stale wzrasta. Sprzyja temu międzynarodowa presja na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Jednakże w zastosowaniu na szeroką skalę klasycznych turbin wiatrowych często przeszkadza bariera finansowa. Koszt konstrukcji z wirnikami o średnicy kilkudziesięciu metrów wynosi kilkaset tysięcy złotych. Tym bardziej godne uwagi są pomysły na dużo tańsze mikroturbiny przydomowe. Jedno z takich urządzeń skonstruowali studenci Koła Naukowego Energetyków Politechniki Łódzkiej, dzięki czemu zyskali międzynarodowe uznanie.

Są młodzi i ambitni. Mówią o sobie, że są grupą, która ma dość gadania i pragnie działać. Chcą w realny sposób przyczynić się nie tylko do rozwoju mikroenergetyki wiatrowej, lecz także do rzeczywistego wdrażania innowacyjnych pomysłów w życie. Dlatego, przełamując konwenanse i wypływając na głębokie wody, podjęli się zaprojektowania oraz zbudowania małej turbiny wiatrowej na International Small Wind Turbine Contest 2016. To cykliczny konkurs organizowany przez NHL University of Applied Sciences (Leeuwarden, Holandia), który odbył się w lipcu ubiegłego roku.

W tym celu, już w październiku 2015 roku, studenci stworzyli GUST (Generative Urban Small Turbine). Słowo „gust” nawiązuje bezpośrednio do energetyki wietrznej, gdyż oznacza po angielsku „podmuch”. Głównym celem zespołu było zastosowanie wiedzy zdobytej na Politechnice Łódzkiej do udoskonalania techniki pozyskiwania energii z wiatru. Co istotne, projekt mikroturbiny wiatrowej zakłada wykorzystanie zasobów wietrzności na obszarze zurbanizowanym. Dzięki temu jest uniwersalny. Może z niego skorzystać każdy mieszczuch, bez dostępu do obszarów występowania silnych wiatrów.

Dobre, bo polskie

Przedmiotem działań zespołu, złożonego z 18 członków (studentów studiów inżynierskich, magisterskich i doktoranckich) oraz czterech opiekunów merytorycznych, były zaprojektowanie i budowa turbiny wiatrowej. Było to nie lada wyzwanie, gdyż międzynarodowy konkurs Small Wind Turbine Contest to prestiżowe wydarzenie, na które zjeżdżają przedstawiciele najlepszych ośrodków naukowych specjalizujących się w dziedzinie odnawialnych źródeł energii. Jego celem jest wyłonienie rozwiązania, które może zostać bezpośrednio wprowadzone na rynek, dlatego punktowane są: bezpieczeństwo, adaptacja w terenach miejskich, cięcie kosztów oraz pełna dokumentacja techniczna potrzebna do produkcji. Pasja i ciężka praca zaowocowały zajęciem przez łodzian pierwszego miejsca w konkursie i pokonaniem najgroźniejszych rywali z Danii. W tegorocznej edycji drużyna wystartowała z dwiema różnymi turbinami. Jedną o pionowej, a drugą o poziomej osi obrotu. – Na początku lipca 2017 roku po raz drugi zwyciężyliśmy na International Small Wind Turbine Contest. Nie zamierzamy jednak osiąść na laurach. Chcemy dalej usprawniać naszą turbinę. W najbliższym czasie planujemy zakup nowego generatora, który pozwoli nam uzyskać  jeszcze większą efektywność – mówi Katarzyna Telega, odpowiedzialna za promocję projektu.

GUST jest projektem studenckim, lecz potencjał komercjalizacyjny zbudowanego prototypu oraz globalny problem pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych sprawiają, że oferta zespołu jest skierowana do wszystkich. Zdaniem członków ekipy na polskim rynku istnieje nisza w obszarze turbin wiatrowych dla terenów miejskich. GUST jest w stanie tę niszę wypełnić. Co więcej, na całym świecie nie ma dużej podaży na przydomowe turbiny wiatrowe. Ze względu na coraz większy udział energii odnawialnych w całkowitym wytwarzaniu energii pomysł studentów z Łodzi jest odpowiedzią na faktyczne oczekiwania rynkowe oraz realne problemy współczesnego świata.

Sukces odniesiony w Holandii dostrzeżono na krajowym podwórku. GUST został wyróżniony przez Ministerstwo Edukacji, które przyznało zespołowi grant „Najlepsi z najlepszych”. Środki pochodziły z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014–2020. Oprócz niezaprzeczalnych kompetencji zespół został doceniony za to, że promuje Polskę, a dokładniej Politechnikę i miasto Łódź. Dodatkowo studenci promują energetykę wiatrową na różnych konferencjach oraz organizują warsztaty dla łódzkich szkół średniego szczebla.

Kim oni są?

Członkami zespołu są studenci różnych specjalności. Projekt skupia osoby studiujące na Wydziałach Mechanicznym, Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Organizacji i Zarządzania oraz IFE.

– Do naszego zespołu szukamy osób gotowych do działania, niebojących się wyzwań, a także kreatywnych i ambitnych. Praca w projekcie wiąże się z bardzo dobrym zarządzaniem swoim czasem, gdyż wszystkie działania wykonujemy po zajęciach na uczelni, jak również w weekendy – zaznacza Katarzyna Telega. Studenci biorący udział w projekcie mają możliwość w praktyce wykorzystać wiedzę zdobytą podczas zajęć. Każdy dzień projektu przynosi nowe wyzwania, z którymi członkowie zespołu muszą sobie radzić, przez co bardzo mocno inwestują w swój rozwój osobisty. GUST stara się zapewniać im wszystkim jak najczęstsze wyjazdy na różne szkolenia oraz konferencje. Ponadto mają oni możliwość prezentowania swoich osiągnięć przed innymi podczas międzynarodowych konferencji czy organizowanych przez GUST warsztatów. Zasięg działań zespołu jest globalny, dzięki czemu studenci mogą poznać uczelnie w innych krajach. Ze względu na przynależność do drużyny każdy ma zapewniony zarówno wyjazd na międzynarodowy konkurs, jak i udział w testach w tunelach aerodynamicznych w Polce i za granicą.

W najbliższej przyszłości zespół chce – oprócz powtórzenia sukcesu z dwiema nowymi turbinami – wspierać rozwój energetyki wiatrowej, przekazywać wiedzę i doświadczenie kolejnym pokoleniom studentów.

Przyszłość przydomowych turbin

Zgodnie z założeniami rządowej „Strategii Energetycznej Polski do 2050 roku” presja na redukcję emisji gazów cieplarnianych zostanie utrzymana, a europejska polityka klimatyczna będzie kontynuowana, m.in. poprzez utrzymanie systemu EU ETS i stopniowy wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Tym samym „zaciskanie klimatycznego pasa” wokół polskiej energetyki opartej na węglu wpłynie na zwiększenie zainteresowania energetyką wiatrową, która obok fotowoltaiki będzie drugą technologią odnawialną, zyskującą na popularności w nadchodzących dekadach. W strategii założono jednak, że – w odróżnieniu od energetyki słonecznej – dominującym modelem ekonomicznym dla źródeł wiatrowych będą inwestycje komercyjne, starające się konkurować na hurtowym rynku energii z technologiami konwencjonalnymi. Projekt GUST udowadnia, że tak wcale nie musi być. Mikroturbiny mogą  – podobnie jak panele fotowoltaiczne instalowane na dachach domów jedno- i wielorodzinnych – zasilać indywidualnych odbiorców bez pośredników. Dodatkowym ich atutem jest to, że można je instalować bez ubiegania się o pozwolenie na budowę. 

 

 Rafał Wilgusiak

« powrót